وب سایت مهندسی نرم افزار

انجمن علمی دانشجویی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید چمران اهواز


نویسنده: Ali
بازدید: 13122

آموزش C++ - بخش دوم، نصب Dev C++ و سلام دنیا!!!!


خب، بریم سر اصل مطلب. نرم افزاری رو که دانلود کردید رو واسه نصب اجرا کنید. کمی صبر کنید تا پنجره زیر براتون باز شه:

همونطور که می بینید این پنجره برای انتخاب زبان هست که ما زبان انگلیسی رو انتخاب می کنیم. پنجره بعدی درباره لایسنس های برنامه است که شما باید اونارو بخونید و در صورت پذیرفتن گزینه I Agree رو انتخاب کنید.

با زدن این دکمه پنجره دیگری باز میشه که در اون شما انتخاب می کنید که این نرم افزار به چه صورت براتون نصب شه. پیشنهاد می کنم گزینه full رو انتخاب کنید.سپس next رو بزنید:

در پنجره بعدی شما باید آدرس محل نصب نرم افزار رو بدید. به صورت پیش زمینه این آدرس درون درایو C قرار داره. اما اگه شما بخواید که این آدرس رو هوض کنید کافیه که گزینه browes رو بزنید و بعدش مکان مورد نظر رو انتخاب  و تایید کنید.در نهایت با install دستور نصب رو صادر می کنیم:

حالا صبر می کنیم تا نرم افزارمون نصب شه.

با باز شدن پنجره زیر گزینه finish رو می زنیم:

در نهایت ممکنه یه سری پنجره دیکه واستون باز شه که نمی خواد توجهی بهشون بکنید و همه رو next یا OK بزنید تا تموم شن !!!!

به Dev C++ خوش اومدید. شما در این IDE  می تونید برنامه های خودتون رو بنویسید. پس اول از همه شما باید یک صفحه جدید باز کنید. چطوری؟ خب چند تا راه  داره: اول اینکه می تونید  ctrl + n رو بگیرید. دوم اینکه مثل شکل زیر یک پروژه جدید باز کنید:

با باز شدن نجره جدید شما باید به دنیای C++ سلام کنید!!!!

برای اینکار کد شما شامل یه سری بخش ها میشه که باید یه کم جلوتر بریم تا براتون توضیح بدم که اینا چین ولی اولین دستوری که شما باهاش آشنا می شید دستور cout هستش. همونطور که شاید خودتون هم متوجه شده باشید این دستور برای نشون دادن چیزای مورد نظر برنامه نویس در خروجی هستش.شما اگر بخواید یه متن دلخواه خودتون رو تو خروجی نمایش بدید حتما باید اونو تو ""  قرار بدید. و اگه متغیر بود ( متغیر ها رو جلسه بعد توضیح میدم که دقیقا چی هستن) اسم متغیر رو باید بذارید. توچه داشته باشید که بعد از دستور cout  باید << رو بگذارید. خب الان ما می خوایم برنامه ای بنویسیم که در خروجی نمایش بده Hello World. کدش بصورت زیر هست:

#include 
using namespace std;
int main()
{
cout<< "Hello World !!";
return 0;
}

اگه به کد بالا توجه کنید متوجه چند تا نکته مهم میشیم. همه اینها رو یک بار گفتم ولی تکرارش خالی از لطف نیست. اول از همه اینکه پایان هر دستور باید علامت ; قرار بگیره. وگرنه برنامه تون اجرا نمیشه. دوم هم اینکه من برای اینکه متنم رو بنویسم اونو در "" قرار دادم.

نحوه اجرای کد در Dev C++ اینطور هستش که شما در بخش نوار ابزار مربع کوچکی رو می بینید که داخلش چهار تا رنگه، اگه شما ماوس رو روی این مربع قرار بدید میبینید که نوشته compile & run. با کلیک کردن روی این گزینه( در صورت نبودن خطا) برنامه کامپایل و ران میشه. البته اگر برنامه رو برای اولین بار کامپایل می کنید یه پنجره قبل از اون باز میشه که از شما می خواد که فایل .cpp که پسوند فایل های کد سی پلاس پلاس هست رو یه جا ذخیره کنید. داریم:

نکته: حتما بعد از نوشتن هر چند خط کوتاه برنامه با ctrl +s برنامه خود رو دخیره کنید که در صورت رفتن برق  و ... کدتون از بین نره.

نکته: سعی کنید متن "hello world \n how are you" رو در خروجی نمایش بدید. چه اتفاقی می افتد؟ به جای "\n" عبارت "\t" رو قرار بدید. حالا چه اتفاقی می افته؟

نکته: سعی کنید در اینترنت سرچ کنید و ببینید که دستور endl چکار می کند.

 

در پایان خسته نباشید میگم به همتون. فقط اینو بدونید که این تازه اول راهه.

 

 

 

Ali
1393 عضو از سال

درباره نویسنده:


علی صالحی، دانشجوی رشته نرم افزار دانشگاه شهید چمران اهواز.
در صورت نیاز به تماس، به آدرس زیر ایمیل بزنید:
salehiali1374@gmail.com
برای نظر دادن باید وارد شوید،
عضو نیستید؟ از اینجا در کمتر از 20 ثانیه ثبت نام کنید :)